Blog.sme.sk - informácie o projekte

Autor: Tomáš Bella | 1.4.2005 o 17:09 | Karma článku: 10,36 | Prečítané:  4777x

Tento dokument obsahuje odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa projektu blog.sme.sk. Ďalšie informácie nájdete v: - samostatnom dokumente o karme a v - návode, ako sa prihlásiť do blogu. Pre už píšucich blogerov sú k dispozícií: - návod, ako zaraďovať články do rubrík a upozornenie na najčastejšie chyby, a tiež - návody na riešenie najčastejších problémov s blogom. Tento text bude priebežne dopĺňaný. Naposledy aktualizované 13. mája 2005 - doplnená sekcia Autorské práva.

O projekte blog.sme.sk
Čo sú to blogy?
Blog je denník umiestnený na internete - základné všeobecné informácie o blogoch nájdete v článku Mariana Jaslovského.

Prečo denník SME ponúka blogy?
V denníku SME veríme, že internet zásadne mení úlohu médií vo svete. Novinári už nie sú len vysielateľmi informácií a čitatelia ich prijímateľmi.
Projekt blog.sme.sk by mal byť novým priestorom na spoločenskú diskusiu, ktorá by mala byť voľnejšia a zároveň odbornejšia, ako diskusie k článkom. Mal by byť priestorom na komunikáciu medzi novinármi, expertami a čitateľmi - a zároveň miestom, kde sa každý čitateľ môže stať novinárom, pretože určite existuje oblasť, v ktorej je sám odborníkom.
Prostredníctvom blogov chceme dať vám, čitateľom, možnosť, aby ste písali o tom, v čom sa vyznáte, čo vás baví, teší alebo zarmucuje - možno o finesách vašej profesie, možno o skorumpovanom úradníkovi vo vašej obci, možno o tom, kde sa najlepšie lyžuje, o problémoch s dopravou vo vašom meste alebo i o tom, ako vás dnes zasa raz rozosmiali vaše deti.

Prečo by som mal blogovať práve na sme.sk?
Denník SME ponúka bezplatný priestor pre blogy na svojom serveri a systém umožňujúci jednoduchú správu vlastného blogu. Na rozdiel od ostatných blogerských služieb však ponúkame aj niečo navyše. Vaše názory sa totiž môžu objavovať nielen na vašom vlastnom blogu, ale aj priamo na serveri SME.sk, ktorý patrí k trom najnavštevovanejším na Slovensku. Ak napríklad napíšete niečo o politike, váš názor môže byť zobrazený v rubrike komentáre na SME.sk hneď vedľa komentárov našich vlastných redaktorov.
Tie najlepšie texty sa navyše objavia i v tlačenej podobe denníka SME a dostanete za ne honorár .

Koľko ľudí môže blogovať na sme.sk?
Počet nie je obmedzený presným číslom, za určitou kritickou hranicou, ktorá zatiaľ ešte nie je stanovená, však pravdepodobne prestaneme zobrazovať na blog.sme.sk, resp. www.sme.sk, všetky články, a dostanú sa tam už len tie najlepšie.


Vytvorenie nového blogu


O čom mám písať?Vo svojom blogu môžete písať o čomkoľvek. Ideálnym kritériom je - píšte o tom, s čím sa túžite podeliť so svojimi najbližšími. O svojich zážitkoch, o tom, čo vás potešilo alebo nahnevalo, o tom, čo nové ste objavili alebo prečítali. Píšte básne, eseje, úvahy, postrehy, fejtóny, poviedky, čokoľvek, čo vás baví - ak čítanie baví ešte aspoň jedného ďalšieho človeka, blog splnil svoj účel. Žiadna forma blogu nie je zlá alebo nesprávna a proti žiadnej na blog.sme.sk nenamietame.
Pre samotný denník SME sú však, pochopiteľne, zaujímavejšie skôr publicistické žánre než poézia a próza, a skôr články o konkrétnych udalostiach, než všeobecnejšie úvahy, takže ak máte ambíciu písať aj pre tlačené SME, môžete si prečítať článok o tom, ako písať texty vhodné do novín.

Blog.sme.sk a tlačené SME
Ako zistím, ktoré blogy boli uverejnené v tlačenom vydaní SME?
Kupujte si každý deň SME :-). Každý pondelok vychádzajú blogy v SME na samostatnej strane, tieto články nájdete na adrese blogdata.sme.sk (formát PDF). V utorok-piatok vychádza vždy jeden článok z blogov v prílohe Ľudia a spoločnosť, tieto texty nájdete na webe tejto prílohy v samostatnej rubrike. Okrem toho sa z času na čas uverejňujú články z blogov aj v iných rubrikách, napr. Počítače alebo Škola a rodina.

Aký je honorár za jeden článok uverejnený v papierovom SME?
Okolo 250-700 korún (brutto :-), v závislosti od dĺžky a kvality textu.

Kto vyberá články do novín?
Vedúci redaktori jednotlivých rubrík (napr. sekcie Ľudia a spoločnosť alebo Počítače).

Zdá sa mi, že tie najlepšie články v novinách nevychádzajú...
Kvalita textu je len jedným z viacerých kritérií, podľa ktorých sa vyberajú články z blogov do novín. Ďalšími sú najmä aktuálnosť článku, blízkosť článku žánrom používaným v novinách (racionálna argumentácia alebo popis konkrétnych skúseností sú lepšie, ako všeobecné úvahy a texty, pri ktorých pravdivosť faktov nemožno overiť), ale tiež jeho dĺžka - ak je článok príliš dlhý, môže byť akokoľvek dobrý a populárny na blogu, ale do novín sa jednoducho nezmestí.


VIP blogeri
Kto sú VIP blogeri?
VIP blogeri sú autori, ktorých si chceme udržať a preto im ponúkame niektoré výhody navyše. Tak ako karma vyjadruje hodnotenie čitateľov, VIP status vyjadruje hodnotenie redakcie (medzi karmou a VIP statusom nie je priamy vzťah, aj keď takmer každý, kto má dlhodobo vysokú karmu, sa neskôr stane VIP).
Počet VIP blogerov sa neustále zvyšuje, ak bloger nepatrí medzi VIP mesiac či dva po otvorení svojho blogu, neznamená to, že sa medzi nich nemôže zaradiť po troch mesiacoch - naopak, čím dlhšie píšete, tým je pravdepodobnosť zaradenia medzi VIP vyššia.

VIP blogeri majú zľavu na knihyTu sú výhody, ktoré momentálne ponúkame VIP blogerom:
 • 50 % zľavu na predplatné SME
 • 45 % zľavu na knihy z edície SME
 • bezplatný prístup do plateného archívu SME online
 • umiestnenie článkov medzi Najlepšími za týždeň
 • e-mailovú adresu v tvare priezvisko@blog.sme.sk
Ako sa môžem stať VIP blogerom?
Jediným spôsobom - píšte dobré články. Definícia "dobrého článku" je, samozrejme, problematická, preto sa pri výbere VIP blogerov používajú viaceré kritériá, najmä:
 • karma blogera
 • počet článkov zverejnených v tlačenom vydaní SME
 • originalita pohľadu na svet či tém, o ktorých bloger píše
 • pravidelnosť zverejňovania článkov na blogu.
Na pozíciu VIP blogera sa nemožno nikde prihlásiť, ak budete písať kvalitne, oslovíme vás sami.
VIP blogermi nemôžu byť autori, ktorí píšu kratšie ako 4-6 týždňov, používajú pseudonym, majú menej ako 18 rokov, nemajú na blogu fotku alebo nezaraďujú texty správne do rubrík.

Kto vyberá nových VIP blogerov?
Redakcia SME na základe návrhov terajších VIP blogerov.


Zrusenie bloguZrušenie blogu a článkov
Keď dlhšie nič nenapíšem, bude môj blog zrušený?
Nie. Ak nič nenapíšete 40 dní, vaše meno len vypadne z menného zoznamu blogerov na blog.sme.sk. Vaše články však naďalej budú dostupné a ak napíšete niečo nové, zobrazí sa to bežným spôsobom opäť na titulnej stránke blog.sme.sk.

Môžem vymazať už zverejnený článok?
Môžete, ale neodporúčame to - vaši čitatelia budú mať pocit, že niečo skrývate alebo že sa za svoje staršie články hanbíte. Ak bol článok už medzitým prebratý do niektorej rubriky, o zrušenie článku musíte požiadať nás (uveďte stručne dôvod).

Chcem prestať blogovať, čo mám robiť?
Najlepšie je nerobiť nič :-) - jednoducho prestaňte písať. Po určitom čase nečinnosti automaticky vypadnete zo zoznamu blogerov. Ak si to však neskôr rozmyslíte, môžete svoj blog sami neskôr oživiť.

Čo ak chcem zmazať všetky svoje články tak, aby po mojom blogu nezostala ani stopa?
Napíšte nám e-mail a, prosím, vysvetlite svoje dôvody. Ak budú vaše články vymazané, zároveň tým prídete o svoj prístup k blogu a nebude ho už možné obnoviť.

Autorské práva
Som bloger, môžem na blogu uverejniť text, ktorý už bol zverejnený inde - v inom médiu alebo na nej internetovej stránke?

Nie, do blogu smiete vkladať len texty, ktoré ešte neboli inde publikované.  V niektorých prípadoch možno udeliť výnimku z tohoto pravidla, napr. ak bol text už publikovaný len na vašej vlastnej osobnej webovej stránke - vždy nás však musíte vopred požiadať o súhlas s uverejnením takéhoto textu na blogu.

Som bloger, čo ak ma osloví iné médium, že chce zverejniť text, ktorý som už uverejnil na svojom blogu?
Podľa kódexu blogera, s ktorým ste súhlasili pri registrácii, nás musíte vždy vopred a písomne (e-mailom) požiadať o súhlas so zverejnením textu z blogu v inom médiu. Sú dve možnosti, ako vám odpovieme:
a) dáme vám súhlas pod podmienkou, že na konci textu bude uvedené "písané pre blog.sme.sk" a takisto odkaz na váš osobný blog (priezvisko.blog.sme.sk). Médium, ktoré chce váš článok prebrať, ste povinní informovať o tom, že bez uvedenia týchto údajov nie je zverejnenie textu možné. Honorár za text patrí Vám.
b) nedáme vám súhlas.
V praxi v absolútnej väčšine prípadov súhlas obratom udeľujeme, ak ho nedostanete, príčinou bude zväčša vždy to, že sa váš text chystáme uverejniť v SME a preto chceme, aby vyšiel najskôr (prípadne iba) tu.

Som vydavateľ alebo majiteľ webovej stránky a chcem prebrať text z blog.sme.sk, čo mám robiť?
Kontaktujte jeho autora, ten požiada o súhlas nás a v prípade kladného stanoviska Vás bude informovať. Upozorňujeme, že prebratie akéhokoľvek textu alebo jej časti zo stránky sme.sk bez takéhoto súhlasu jeho autora a zároveň spoločnosti Petit Press, a.s., bude považované za vážne porušenie autorských práv a voči vinníkovi bude uplatnený štandardný právny postup.

Našiel som na internete obrázok, ktorý sa hodí k môjmu textu, môžem ho použiť?
Kódex blogera: Bloger nesmie používať vo svojich textoch obrázky z iných internetových stránok, pokiaľ mu držiteľ autorských práv neudelil súhlas na ich prebranie (či už osobne alebo v pravidlách stanovujúcich podmienky preberania jeho diel). Vo všetkých prípadoch je bloger povinný uviesť pôvodný zdroj, odkiaľ obrázok pochádza.

Čo pripravujeme
 • Verejné rebríčky najčítanejších článkov a článkov s najlepšou karmou
 • Možnosť zálohovať si napísané články do vlastného počítača (pre blogerov)

A ďalšie...
Pripravuje sa nejaké stretnutie blogerov "naživo"?
K stretnutiu skôr či neskôr určite dôjde :-), ale v SME zatiaľ nemáme časové kapacity na jeho zorganizovanie - blogeri si však môžu stretnutie prípadne zorganizovať aj sami, ak nevydržia :-) (k dispozícii je interná diskusia).
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno naživo: Oslavujeme dva roky podcastov SME (video)

Živé nahrávanie špeciálnej epizódy podcastu.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V Smere sa vedia aj odznámiť

Sledujeme ďalší príklad krízovej komunikácie Smeru.


Už ste čítali?