reklama

Autom do Škótska - FAQ

Do Škótska na dovolenku, to je mierne neštandardné, ale autom, to je už dosť divné, nie? Nie, je to super :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

1. Prečo preboha?
Prečo na dovolenku do Škótska, na to je odpoveď jednoduchá. Prečo autom? Britské ostrovy sú nepríjemne civilizované, čo znamená, že verejná doprava existuje len v mestách. Ak vás zaujíma príroda a odľahlý sever (mal by!), tak či tak si musíte auto po prílete požičať. Priame letecké spojenie Bratislava-Edinburg neexistuje, z Viedne alebo cez Prahu to nie je najlacnejšie a tak ak máte čas na cestu vlastným autom, vyjde vás zaručene aj lacnejšie, ako letenka+požičovňa, prípadne letenka+autobus. (Pred troma rokmi sme už skúsili Írsko stopom, je to zvládnuteľné, ale vyčkávaním pri ceste strávite viac času, ako by ste získali leteckou dopravou na miesto.)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



2. Ako cez more?
Ako prvé asi začnete hľadať trajekt cez Kanál a automaticky najkratšiu trasu Dover-Calais. To je chyba - ak budete poriadne Googlovať, rýchlo zistíte, že ceny lístkov na trajekt sú podobne nelogické ako pri letenkách a najkratšia trasa neznamená najlacnejšia.
Prevoz osobného auta s dvoma ľuďmi z Francúzska do Británie stojí cez Calais s firmami ako P&O alebo Seafrance štandardne 100 - 180 libier.
Oveľa výhodnejší je Norfolkline , ktorý premáva medzi Doverom a Dunkerqom - všetky spiatočné lístky stoja okolo 60-70 eur. Dunkerque je navyše bližšie na východe, takže ešte ušetríte pár korún na benzíne. Plavba z Dunkerque trvá asi dve hodiny (trochu viac, ak budete musieť ako my znova vyplávať z Doveru na more, otočiť sa a skúsiť na druhý pokus pristátia, tentokrát už s opravenými motormi :-).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Ferry
Ferry 


Lístok na trajekt si môžete rezervovať a zaplatiť aj dlho dopredu, ja som to urobil asi deň pred odchodom, priamo na mieste by zrejme cena mohla byť vyššia. V podmienkach sa píše, že ak svoj trajekt nestíhate, máte hneď volať rezervácie, a že peniaze vám môžu prepadnúť. V skutočnosti som zistil, že ak nie sú trajekty plné (v máji cez víkend, keď sme cestovali, boli poloprázdne), tak je úplne jedno, kedy prídete, ak máte lístok aspoň približne na rovnaký deň, tak vás pokojne naložia na najbližší trajekt bez ohľadu na to, ktorý ste mali rezervovaný. Ak teda neviete, kedy presne do Dunkerque dorazíte, kúpte lístok na neskôr, ak to stihnete rýchlejšie, pustia vás zrejme aj na skorší.

3. Koľko dní a Redbullov potrebujem na cestu?
Trasu Bratislava-Edinburg je ideálne rozložiť si na dva dni. Cestou tam sme spali v Londýne, naspäť v Bruseli, vždy u kamarátov, obe miesta sú vcelku ideálne niekde okolo polovice cesty.
Z Bratislavy do Dunkerque je to asi 1300 kilometrov ( tu nájdete môj podrobný rozpis trasy ). Vyrazili sme v piatok večer okolo piatej a pri Atlantiku sme boli pohodovým tempom (Focus nad 130-140 kmh strašne žerie) v sobotu ráno o pol siedmej, trinásť hodín jazdy. Ale ak ste šoférsky macho, urobíte to cez Nemecko určite aj za desať :)
Ak radi šoférujete, nie je 1300 kilometrov žiaden väčší problém ani ak šoféruje jeden človek. Na prvý Redbull došlo asi po desiatich hodinách a zabral na pol hodinu. Seriózne som začal zaspávať až po dvanástich hodinách jazdy, druhý Redbull už nepomohol, potom už nezostáva nič len zastavovať na každom odpočívadle a pobehať si okolo auta. A žuvačky, veľa žuvačiek. A mentolové cukríky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Trasa Londýn-Edinburg je už lahôdka na poldeň, resp. deň s častými prestávkami.

4. Nie je problém šoférovať na nesprávnej strane?
Prvý pocit, keď vyrazíte z lode do Doveru, nie je najpríjemnejší. Inštinkty sú nepoužiteľné a pred každou križovatkou si musíte racionálne premyslieť, na ktorú stranu sa po výjazde zaradíte :-). Po chvíli však zistíte, že jednoducho stačí ísť tam, kam ostatní. Navyše, na diaľnici sa nemáte ako pomýliť, a tak zostáva len pár problematických miest, napr. výjazdy z parkovísk, kedy sa musíte vždy poriadne zamyslieť. Veľmi pomáha aj spolujazdec :-)
Ak chcete, zastavte sa v nejakom turistickom centre a vypýtajte si malý A5 fascikel o šoférovaní v Británii - nájdete v ňom aj nálepku s veľkou šípkou doľava, ktorú si môžete nalepiť na volant. Vážne.

Na rozdiel napríklad od Belgicka sa tu našťastie nehrá na žiadnu prednosť sprava (zľava) na križovatkách, takmer všetky cesty sú označené ako hlavné a vedľajšie, takýmito značkami sú chvalabohu označené aj kruhové objazdy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Londýn
Londýn 


Myslel som si, že problémom bude predbiehanie, ale nebolo - možno len tri-štyrikrát sa stalo, že o priedbiehaní musel rozhodovať spolujazdec, ktorý na rozdiel od šoféra vidí dopredu. V Británii sa totiž prakticky nepredbieha :-), čo pôsobí na našinca na prvý pohľad ako záhadný nadprirodzený úkaz - po rovnej ceste sa vlečie kolóna áut domácich, a rad za radom ich predbiehajú turisti :-). (Až v Škótsku je to naopak.)
Briti jazdia neuveriteľne slušne, neexistuje, že by sa vám nejaký blbec vyrútil v zákrute z protismeru alebo že by na vás niekto trúbil, keď stojíte pred križovatkou a rozhodujete sa, ktorý smer je najlepší :-)
Vďaka tomu na otázku, "ako sa šoféruje v Británii", odpovedám: trochu to môže spočiatku miasť, ale celkovo je to stále oveľa lepšie, ako na Slovensku.


Nabudúce: škótske šoférske rozkoše, kde sa lacno ubytovať a koľko celá taká sranda stojí. A čo ovce, majú sa kde hrať?

Tomáš Bella

Tomáš Bella

Bloger 
  • Počet článkov:  338
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Osobná stránka: about.me/tomas.bellaSkúste aj môj blog 1vetou.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSurfujemTechnológie a myZábavaMédiáStalo sa, napísalo saSpoločnosťPostrehyFotoSúkromnéO blogoch

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu