Čo nové vo svete: nadváha vám môže zachrániť život

Autor: Tomáš Bella | 21.3.2006 o 15:45 | Karma článku: 11,24 | Prečítané:  5928x

Tukové vankúše na bruchu zvyšujú šance na prežitie autonehody, vojna v Iraku už stála Američanov 400 miliárd dolárov, Moorov zákon platí už aj pre žiletky a zamestnanci FBI nemajú firemné e-maily, pretože ich zamestnávateľovi došli peniaze. Bonus: nachádza sa Granko v slovenskom spotrebiteľskom koši?

Krčma 2.0. Španielska mládež "príliš chudobná na to, aby chodila do barov" má novú zábavku - stretnú sa na ulici, alkohol si donesú so sebou a pijú. Skóre z minulého týždňa: 25.000 účastníkov pouličnej párty, 80 zranených, 70 zatknutých. Dobrý koníček.

K novému autu kilo bravčovej masti zdarma. Muži s nadváhou majú väčšiu šancu prežiť autonehodu, než tí chudí, zistili vedci z Wisconsinu na základe analýzy údajov o 22-tisíc dopravných nehodách. Príčina: tuk okolo brucha vytvára "prirodzený airbag", ktorý čiastočne tlmí náraz. Platí to ale len pre miernu nadváhu: u vyslovene tučných sa šance na prežitie zasa znižujú. Nadváha nepomáha ani ženám, lebo tie si tukové airbagy podľa vedcov vytvárajú na nesprávnych miestach.

Koľko už doteraz stála vojna v Iraku? Môže to byť až tisíc miliárd dolárov, počítajú redaktori MSNBC. Priame náklady Američanov už presiahli 400 miliárd dolárov a každý jedeň deň pobytu v krajine ich stojí ďalších 200 miliónov dolárov (6,2 miliardy korún). Pre porovnanie: minulý rok boli výdavky slovenského štátneho rozpočtu 293 miliárd - stačilo by teda, aby si Američania dali s bojmi pauzu na šesť týžňov a za ušetrené peniaze mohlo celé Slovensko žiť celý rok :-) (a pritom zrušiť všetky dane).

Čoskoro v obchodoch - 14-čepieľková žiletka! Odreže hlavu jediným ťahom!
Moorov zákon neplatí len pre procesory, ale aj pre žiletky - počet ich čepieľok sa v určitom čase vždy zdvojnásobuje, všimli bystrí redaktori Economistu. Normálny časopis by sa uspokojil s týmto ironickým postrehom, ale keďže toto je náš milovaný Economist, nechýba ani graf dôkladne zaznamenavajúci rast počtu čepieľok s projekciou do budúcnosti. Podľa ich konzervatívneho odhadu bude mať štandardný holiaci strojček v roku 2100 štrnásť čepieľok. "Vo svetle najnovších inovácií je však možný aj scenár, že počet čepieľok bude rásť po hyperbole. V tom prípade vznikne v priebehu najbližších niekoľkých rokov žiletkový hyperpohon a muži, ktorí sa rozhodnú nenosiť bradu, by mali začať posilňovať svoje paže už teraz (aby holiace strojčeky uniesli)", píše najrešpektovanejší ekonomický časopis na svete.

Aborcia či adopcia? Ak ste vo vyhľadávači Amazonu donedávna hľadali niečo o potratoch (abortion), stránka sa taktne spýtala: mali ste na mysli ADOPCIU? (adoption). Po protestoch ľudí, ktorí to považovali za nepatričný komentár Amazonu k ich životným postojom, web chybu opravil - samozrejme, nešlo o zámer, ale o automatickú snahu softvéru, ktorému sa zdalo, že v slove abortion je preklep.
V našich končinách je z tejto sorty najznámejšia dosť rasistická snaha českého Google ponúknuť pri vyhľadaní slova Romové radšej termín Remove (odstrániť).

Pár užitočných tipov, ako si nezničiť sluch. Okrem zjavných právd ako "nepočúvajte hudbu príliš hlasno" je zaujímavý "test kosačkou trávy": kedykoľvek počujete niečo tak hlasné ako kosačka, potrebujete nejaký tlmič hluku (alebo odchod :-). Zaujímavosť: sluchu výrazne škodí aj fajčenie. Dokonca aj ak nevyfukujete dym ušami.

Kniha týždňa. Nečítal som, ale zaujal ma tento popis v newsletri Artfora: "Kniha predstavuje päť typov predajcov a porovnáva ich vlastnosti s vlastnosťami psích plemien."
Coming up next: Hyena či právnik - kto je lepší do paneláku? a Novinári a črevné parazity - ako sa ich zbaviť?

Britský štatistický úrad zo spotrebného koša slúžiaceho na výpočet inflácie oficiálne vyradil CD prehrávače, pretože ich už nikto nekupuje, a nahradil ich MP3 prehrávačmi. Okrem toho do zoznamu pridali aj televízory s plochými obrazovkami, camcordéry a digitálnu hudbu sťahovanú z webu. Pre srandu som začal hľadať, čo je v slovenskom spotrebiteľskom koši. Určite vás poteší, že náš štatistický úrad dôkladne zohľadňuje pohyby cien 40 % vodky, 10 stupňového piva sudového, karamelových veterníkov v cukrárni, 7-dňového zájazdu do Chorvátska, pondelkového denníka SME (z tlače inak ešte Pravda, Nový čas, HN, Plus 7 dní a Kamarát), korčulí pre krasokorčuľovanie, "kníh domáceho autora", letenky Bratislava-Košice, Renaultu Clio, 60-watových žiaroviek, detských tielok bez rukávov, dámskych skladacích dáždnikov, detských zásypov a tiež riadkových inzerátov v tlači. Elektronika žiadna. (Alebo zle vidím - je tam totiž pekných pár tisíc položiek - tak ak niečo objavíte, dajte vedieť.)

A čo, nepočuli ste ešte o telegramoch? Pred dvoma týždňami som písal o tom, že českí policajti používajú na oficiálnu komunikáciu e-maily s koncovkou @seznam.cz. Teraz sa zdá, že ich americkí kolegovia sú na tom podobne: FBI totiž nemá dosť peňazí na e-mailový systém a tak nedokáže všetkým svojim zamestnancom zabezpečiť oficiálnu e-mailovú schránku v doméne .gov. Vraj to ale "určite stihnú do konca roka".

Fik sem, fik tam. Keď 33-ročného muža z Floridy vykrádajúceho dom chcel zatknúť polícia, ako obrana ho nenapadlo nič lepšie, ako odrezať si nožom penis a hodiť ho po policajtoch. Bohužiaľ, nepomohlo. Kreatívny lupič sa volal Jakub FIK. Vážne.

Urobme svet lepším. Tento text by sa mohol volať "ako dosiahnuť, čo chcete", ale v skutočnosti sa volá "ako sa votrieť ľuďom do priazne". Nie je ale o umení rektálneho horolezectva, ale o elementárnej ľudskej slušnosti a inteligencii - jednoducho o tom, ako dosiahnuť svoje, aj keď na to nemáte nárok, a zároveň urobiť svet lepším. Pár základných tipov:
  • skúste pochopiť človeka na druhej strany prepážky - jeho pracovné úlohy a obmedzenia. Ak nemôže, tak nemôže.
  • nikdy neuplácajte vopred. Ak pre vás niekto niečo pekné urobí, poďakujte prípadne darčekom až dodatočne.
  • sťaňte sa dôležitým používaním stále tých istých služieb - budú si vás viac vážiť.
  • nesťažujte sa nadriadeným, ak niekto neurobil niečo vyslovene proti predpisom. Žiadna firma by totiž nemohla fungovať, ak by verila viac náhodným sťažovateľom ako vlastným zamestnancom.
  • strážte si svoju karmu. Ak dnes urobíte niečo dobré pre ostatných vráti sa vám to.
  • nerozčuľujte sa kvôli veciam, ktoré sa nedajú zmeniť.
Mimochodom, všetky tieto body sú veľmi užitočné aj ak potrebujete niečo od administrátorov blog.sme.sk :-)


GašparovičKam na webe

Predvolebná srandička: uprav si svojho politika.

Video - ako by vyzeral obal pre iPod, ak by ho navrhoval Microsoft? (Vďaka za link: Rony). Najlepšie na tom je, že parodické video vymysleli priamo zamestnanci oddelenia Microsoftu zodpovedného za obaly produktov.

Čo nové v kuríne? (webcam)

Sexuálna pomôcka týždňa a podľa výrobcu "najväčšia udalosť vo svete hračiek od vynálezu vibrátora". Ach...

Ako sa dostať do telky: naučte sa prehĺtať nafúknuté balóny (video).

Zaujímavé sedemminútové video, ktoré vás naučí, ako sa stavia dopravné lietadlo. Ale neskúšajte to doma!

Ako sa tancuje v Kórei? (video)

Pesnička poľských roľníkov. Hodila by sa aj pre našich.


Investigatívne foto týždňa: Vladimír Putin zamladi.

A na záver jedna hra: čo si na jar natrénuješ, v lete akoby si našiel.


Tentokrát som uverejnil súhrn skôr ako za týždeň, lebo sa mi nejako nazbieralo veľa správ. Za "týždeň" preto odteraz pracovne považujme ľubovoľný počet za sebou nasledujúcich dní v intervale 3-10. Ak máte nejaké vlastné tipy na zaujímavé správy alebo webové stránky, pokojne mi ich pošlite.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?