SME v utorok: o štúrovských paralelách

Autor: Tomáš Bella | 15.11.2005 o 9:54 | Karma článku: 6,26 | Prečítané:  1841x

Je úplná radosť robiť noviny, keď sa dejú také bizarné veci. Exminister zabudne na predpisy a pri čistení guľovnice sa strelí do nohy (tu je kresba z policajnej rekonštrukcie) a anonymný reholník prechádzajúci okolo jeho oddelenia v nemocnici "verí, že mu to pomôže a napraví sa". Poslanec havaruje s dvoma promile alkoholu krvi, ale polícia mu vodičák zadrží len na pár minút, pretože má poslaneckú imunitu. Podľa odborníka sú dve promile je "10 poldecákov alebo 10 pív alebo 10 dvojdecových pohárov vína", Myslím, že verejnosť by mala právo vedieť, ktorá z týchto možností to bola, nechceme predsa poslancov, ktorí si len tak cucajú vínko namiesto chlapskej borovičky!

Mimochodom, v diskusiách k Ruskovi sa včera objavila paralela s Ľudovítom Štúrom, ktorý sa takisto na poľovačke postrelil do nohy a následkom zranení zomrel. V skutočnosti, ak si dobre spomínam, Štúr nezomrel priamo následokom zranenia, to nebolo smrteľné. Lekári mu však oznámili, že nohu bude mať kratšiu a bude krívať. Štúr sa považoval za coolového fešáka a takúto predstavu nezniesol, prinútil preto lekára k akémusi značne nechutnému úkonu spočívajúcemu v naťahovaní nohy (?) na pôvodnú veľkosť, došlo však ku komplikáciám a napokon až k smrti. Toľko k národnému hrdinovi. Je mi sympatický, fakticky.

Kašlať na zákon, chceme jazdiť. Hoci pri stavbách diaľnic sa často porušujú zákony, ľudia zväčša nadávajú skôr na aktivistov, ktorí sa dožadujú zákonného postupu a stavbu predlžujú, než na štát, a žiadajú čo najrýchlejšie sprevádzkovanie diaľni.
Na Slovensku sa pritom v súčasnosti stavia najviac od čias povojnovej industrializácie v 50. rokoch, pätinu všetkých financií na stavby zožerú práve diaľnice. Okrem toho sa stavajú najmä fabriky, ochabuje výstavba nákupných centier, byty a domy sa stavajú vo väčšom množstve len v Bratislave.

Sprievodcovia za to môžu! Sprievodca, ktorý ignoroval prosby študentov napadnutých vo vlaku skinheadmi, bol do vyšetrenia prípadu odvolaný zo služby. Policajti, ktorí dvoch násilníkov nechali ujsť a potom nezasiahli proti výhražkám zadržaných skinheadov voči študentom, odvolaní neboli - sprievodca musí mať predsa len väčšiu zodpovednosť za bezpečnosť ľudí ako polícia...

Psychiatri bojujú o moc. Tvrdí to ministerstvo zdravotníctva na margo protestov psychiatrov proti novej koncepcii, v rámci ktorej sa majú do desiatich rokov zrušiť psychiatrické lôžka v nemocniciach. "(protesty) vyjadrujú obavu z mocenského presunu od potrieb inštitúcií k potrebám pacientov", povedala štátna tajomníčka.

Rebranding rebrandingu. Slovenské telekomunikácie, ktoré sa nedávno premenovali na Slovak Telecom, na budúci rok premenujú svoju divíziu pre pevné linky na T-Com. "Čo sa stane so značkou Slovak Telecom zatiaľ nie je jasné. Podľa vzoru materskej firmy by však mala ostať a zastrešovať T-Mobile, T-Com a ďalšie dcérske spoločnosti." Škaredý názov, posledná príčina, prečo ľudia Telecom nenávidia, bude konečne odstránený!

Bojim bojim. Letecká spoločnosť Ryanair píše premiérovi, aby len preboha nepredával bratislavské letisko viedeňskému letisku, ktoré "sa uchádza o bratislavské preto, aby eliminovalo možnú konkurenciu" a ak by ho aj získalo, "niektoré nízkonákladové spoločnosti by boli nútené Slovensko opustiť".
Tá istá firma okrem toho oznámila, že na palube svojich lietadiel ponúkne hazardné hry. "Ryanair v budúcnosti dosiahne väčší obrat s hazardnými hrami ... než s predajom leteniek" (ak budete na palube hrať, letenku môžete mať zadarmo). Trochu mi uniká zmysel cestovania, ak niekam prídete a nemáte na hotel, ale teším sa, ako budú ľudia vychádzať z lietadiel nahí :-)

Galis Reloaded. Mimochodom, kauza najtrápnejšia športová udalosť roka dnes pokračuje rozhovorom s trénerom Galisom. Vinníkom už nie je len rozhodca, ale aj "neprajníci a slovenské médiá". Pokiaľ si dobre pamätám, tieto dve slová v jednej vete tradične používal Vladimír Mečiar, ktorému sa Galis svojou schopnosťou sebareflexie - súdiac len podľa rozhovoru, keďže osobne ani nijako inak bližšie ho nepoznám - výrazne približuje. Svoj útok na rozhodcu označuje za "reakciu na situáciu v rámci obyklých futbalových noriem". Takže pre istotu ešte raz: ak je takéto hulvátstvo podľa funkcionárov bežnou normou na futbale, štát by ho mal okamžite prestať finančne podporovať, pretože tým len podporuje rast miery agresivity v spoločnosti.

Ďalej účinkovali. Austrálii zrejme hrozil útok na niektorý z jadrových reaktorov, 52 % Rusov by volilo za svojho prezidenta Lukašenka a Renaul Clio sa stal prvým autom, ktoré získalo druhýkrát titul Európske auto roka, tesne pred VW Passatom (tá istá správa pre pravú mozgovú hemisféru: mladá slečna s dredmi na Cliu predbieha Passat s "passatmanažérom" (tento termín je hanlivý, ale výstižný, aj keď nie každý passatmanažér musí mať Passat) a ukazuje mu vystrčený ukazovák...teším sa na tú reklamu :-).
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cez Thomas Cook sú v zahraničí aj Slováci, ich počty nie sú známe

Najstaršia cestovná kancelária na svete skrachovala.

Od sebavedomia k panike. Ako sa zmenil Kočner v Threeme

Kočner poslal správu aj Jánovi Kuciakovi.


Už ste čítali?