reklama

Kazašské kuplexo - spoločenská hra pre náročných

Kedysi pred rokmi, uprostred letnej oravskej noci, vymyslel som novú spoločenskú hru. Keďže sa doteraz po svete nerozšírila tak, ako som očakával, dnes prvýkrát oficiálne zverejňujem jej pravidlá. Zároveň jej prideľujem oficiálny názov Kazašské kuplexo (Prečo kuplexo? Chcel som pôvodne použiť slová mačka, agregát alebo slanina, ale všetky už majú iné významy, tak som skončil predsa len pri kuplexe.) Som presvedčený, že kuplexo je slovná hra s absolútne najstručnejšími pravidlami na svete. Tu sú: 1. Každý hráč povie slovo. Keď sa všetci vystriedajú, kolo sa opakuje. 2. Slová sa nesmú opakovať. Kto použije slovo, ktoré už predtým padlo, vypadáva. Viem, čo si myslíte. Pekná blbosť. Veď slov je prakticky nekonečno (keďže aj čísla môžu byť slovami a čísiel je nekonečno, tak slov spolu je dokonca viac ako nekonečno :-), takže aj hra bude bude nekonečná a pravdepodobne dosť nudná... Chyba!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Hral som kazašské kuplexo asi desaťkrát, vždy s inými ľuďmi. Nikdy však hra netrvala viac ako 5-10 minút, ani pri desiatke súťažiacich. Ak niekoho v okolí presvedčíte, aby si ju s vami zahral, možno sa niečo pozoruhodné dozviete aj o tom, ako pracuje mozog, ak mu nedáte žiadne mantinely a snažíte sa ho donútiť siahať do pamäte "náhodne".

Podľa mojich skúseností má kuplexo (najmä ak všetci hráči hrajú prvýkrát) vždy podobný priebeh.
1. Na úvod začnú hráči vymenúvať predmety, ktoré sú okolo nich - stolička, klávesnica, plafón. Keďže sú všetci v tej istej miestnosti, predmety sa rýchlo vyčerpajú a často už po dvoch-troch minútach vypadne prvý hráč, ktorý druhýkrát spomenie myš.
2. Po vyčerpaní fyzicky dostupných predmetov nastáva u hráčov mierna panika a rýchlo hľadajú novú SADU slov, ktorý by mohli použiť. Môžu to byť napríklad mená osôb, typy áut, rastliny, farby, krajiny sveta a podobne. Každý si po chvíli nájde svoju sadu a drží sa jej. Hra (dvoch hráčov) potom chvíľu vyzerá asi takto: Ondrej - javor - Jano - dub - Peter - orech, zdanlivo nuda.
3. Po chvíli však hráči zistia, že sa im slová z ich sady míňajú (koľko viete vymenovať stromov?), vymenia sadu, ale aj tam sa slovíčka rýchlo minú. Vtedy začnú byť prefíkaní. Prvému svitne, že existujú aj nekonečné sady - typickou sú napríkla číslice. Druhou nekonečnou sadou sú napríklad vymyslené slová, napr. kuplexo (aj keď vymýšľať nové slová je ťažšie, ako sa zdá). Ideálnou (relatívne) nekonečnou sadou sú slová z jazyka, ktoré ovláda len jeden z hráčov. Hráči teda začnú používať nekonečné sady: tisíc - stone - tisícjeden - brick - atď.
Samozrejme, v tomto bode dochádza k sporu, či možno takéto slová používať. Preto je ešte pred hrou vhodné jasne pomenovať pravidlá hry vymenované vyššie (popri tom môžete venovať minútku aj tichej spomienke na ich autora). Spomína sa tam, že by slová museli byť v slovenčine? Alebo že nesmú by číslovky? Alebo že musia mať význam? Nie, týmito pravidlami sa súťažiaci len sami nechali spočiatku zviazať a je na nich, ako rýchlo dokážu začať myslieť "out of the box".
4. Všetci zostávajúci hráči majú už nekonečné (alebo dostatočne veľké) sady a chvíľu ich používajú. O chvíľu to však prvého prestane baviť a uchýli sa k zákernému triku - ukradne súperovi slovíčko z jeho sady (tisíc - Jano - tisícjeden - Fero - tisícdva - tisícosem). Tým môže súpera dosť zaskočiť, pretože ten sa doteraz veľmi nesnažil spomenuté slovíčka si zapamätať (to je jedna z krás hry - spočiatku si hráči slovíčka iných takmer nevšímajú, pretože nepredpoklajú, že by sa vôbec mohli opakovať, keďže slov existuje obrovské množstvo - neuvedomujú si, že naša aktívna slovná zásoba je oveľa menšia ako pasívna a že mozog nedokáže len tak loviť náhodné slovíčka, potrebuje na ne nejaký systém).
V tomto momente začína byť hra skutočne srandovná a zväčša sa už rýchlo chýli ku koncu, pretože skôr či neskôr niekto na pascu súpera, alebo vlastnú, naletí.

Jediné, čo k hre potrebujete, sú partneri s dostačne rozvinutým zmyslom pre absurdný humor (ak hru začnem masovo predávať po svete ako Scrabble, SOIka ma určite donúti napísať toto varovanie veľkým na krabicu), pretože nikto iný sa na hru nenechá nahovoriť. Ideálny počet hráčov je podľa mňa 3-4, pri oveľa väčšom počte sa už prestávajú navzájom vnímať a uzatvárajú sa do svojich sád slov (navyše majú priveľa času na premýšľanie).

A na záver ešte jeden experiment. Som zvedavý, či sa dá hrať kuplexo aj cez internet. Vyskúšajme to teda: zadám prvé slovo a vy do diskusie napíšte ďalšie, ale tak, aby sa neopakovali. Som zvedavý, kto prvý vypadne. Tu je moje slovo:
Mandžusko

Tomáš Bella

Tomáš Bella

Bloger 
  • Počet článkov:  338
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Osobná stránka: about.me/tomas.bellaSkúste aj môj blog 1vetou.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSurfujemTechnológie a myZábavaMédiáStalo sa, napísalo saSpoločnosťPostrehyFotoSúkromnéO blogoch

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu