Moje obľúbené značky (nehorázna propaganda!)

Autor: Tomáš Bella | 7.7.2005 o 9:09 | Karma článku: 11,51 | Prečítané:  5246x

Na koho sa obrátite, keď si chcete prvýkrát v živote nechať opraviť topánky, otvoriť účet v banke, kúpiť byt, zaobstarať novú chladničku alebo si nechať vyoperovať materské znamienko? Ak ste ako ja typický Bratislavčan (zostaný po vysokej škole) a nemáte poruke nikoho, kto služby v okolí testoval aspoň dve-tri desaťročia, ste odkázaní na lotériu a náhodný výber. Tu sú tipy na pár firiem a poskytovateľov služieb, ktoré som si už stihol obľúbiť - možno sa niekomu budú hodiť a možno vás inšpirujú pridať vlastné tipy na značky, ktoré majú nielen cool reklamy v televízii, ale navyše ako bonus sú ešte aj slušné k zákazníkom. (Pozor! Článok obsahuje pochvalu banke, na ktorú internetový bontón vyžaduje výhradne nadávať!)

Topánky Baťa
S Baťom máme dlhoročný, zdravý vzťah. Pred pár rokmi som mal zásadný problém s topánkami - žiadne mi nevydržali dlhšie ako pol roka, všetky mali tendenciu rozpadávať sa. Možno to bolo v topánkach, možno vo mne, chodím tak nejako nakrivo a tak som bol vždy pekne vystresovaný, keď som ich išiel reklamovať. Neviem, či si ešte pamätáte tie staré dobré časy, keď vám 9 z 10 predavačiek v obuvi povedalo, že reklamácia nemôže byť uznaná, pretože "príliš veľa ste topánky nosili" alebo "problém je vo vašej nohe" (keď mi nové topánky začali po týždni robiť odreniny do krvi).
Potom som objavil Baťu a zrazu som zistil, že tu mi reklamáciu uznajú VŽDY - dokonca aj keď mám sám pocit, že som sa o topánky poriadne nestaral a za problémy si môžem sám. Je to vlastne úplne jednoduchá logika z prvého semestra ekonomiky: ak človeka s reklamáciou vyhodím, zarobil som tisícku alebo dve, ale naštval som zákazníka, ktorý sa mi už nemusí vrátiť. Ak mu reklamáciu uznám, aj keby som nemusel, prerobil som tisícku, ale zákazník sa vráti ešte veľakrát a ak moje topánky nie sú šmejd (teda nepredpokladám, že bude vracať každé), zarobím na tom bohato.
Mám rád Baťu, pretože túto logiku na rozdiel od väčšiny ostatných predajní obuvi chápe už dávno.

Reštaurácia Presto
Fastfood, ktorý má štýl! V Biznis centre V. na Plynárenskej niekoľko mesiacov funguje nová samoobslužná reštaurácia Presto. Kuchári tam majú štýlové čapice a napriek tomu, že je to fast food, vám v pohode o jedle na požiadanie porozprávajú :-) a poradia, čo si máte dať. Stále majú aj nejaké nové "akcie" (týždeň nejakej kuchyne, paela na terase) a v lete aj zmrzlinu v kornútkoch!
Problémik: urobte preboha niečo s tými varenými zemiakmi!

Oprava obuvi na Obchodnej
Keď idete od hotela Fórum po Obchodnej, obuvníctvo je (alebo aspoň bolo) v slepej pasáži kúsok po ľavej strane. Nájdete tam majstra v ošúchaných nohaviciach, s mozoľnatými rukami a v dokonalom neporiadku, čo dokonale spĺňa moje romantické predstavy o poctivom remeselníkovi :-)

Tatra banka
Týmto si koledujem o intenzívne nadávky v diskusii, takže preventívne: je mi naozaj ľúto, že VÁM sa zdajú poplatky vysoké, že vám nevedia v banke poradiť, že vás podvádzajú a že všetko to, čo vídam v iných diskusiách o bankách. Mňa však zaujíma, že JA som päť rokov neplatil takmer žiadne poplatky (študentský účet mi zrušili až tento mesiac, 4 roky po tom, ako som prestal byť študent - zaujímavé je, že status študenta je v Tatra banke pohodlne zlučiteľný s využívaním kreditnej karty, investovaním do cenných papierov a dokonca pridelením hypotekárneho úveru :-)).
Kedysi som bol bankový promiskuita - vyskúšal som Ľudovú, Poľnobanku aj Prvú komunálnu, a nikde som nebol spokojný. Keď volám do Tatra banky, moja "osobná bankérka" (zistil som, že nejakú mám, až keď som od nej dostal novoročný pozdrav) si ma pamätá po mene a nemusím jej vysvetľovať, kto som. Tatra má výborný internet banking a v pobočke sa mi ešte nestalo, že by na mňa neboli dostatočne milí alebo by mi nevedeli niečo zložitejšie vysvetliť - na rozdiel od všetkých ostatných bánk, ktoré som vyskúšal.

Holičstvo na Obchodnej
Pánske holičstvo ukryté podobne ako obuvníctvo, len na opačnom konci Obchodnej, v pasáži vedľa Lacných kníh. Rýchle, milé a profesionálne osadenstvo. Jasné, také by malo byť všade. Ale nie je.

Bratislavská Profi Taxi
Taxíkom nejazdím v Bratislave často, ale mám už svoju obľúbenú taxislužbu, ktorá je veľmi lacná, spoľahlivá a taxikári sú vždy príjemní a pohodoví: Profi Taxi.
Problémik: na webe majú formulár pre objednanie taxíku, ktorý som vyskúšal len raz (asi pred mesiacom) - taxík však neprišiel, čo človeka o štvrtej ráno trochu rozladí. Po telefonickej urgencii (operátorka potvrdila, že objednávka z webu nedorazila) však prifrčal do piatich minút.
Mimochodom, nezabudnite, že v Bratislave musíte taxík VŽDY volať telefónom, nech by ste hoci aj stále dva metre od stanovišťa - telefonická objednávka je vždy lacnejšia.

Datart
Datart som si kedysi viac-menej náhodou vybral na kúpu práčky a bol som nadšený: v predajni mi kvalifikovane poradili, práčku zadarmo nielen doviezli, ale aj nainštalovali, pritom dvaja technici neboli žiadni burani v zašpinených montérkach, ale slušní a inteligentní ľudia a bez mrknutia oka mi odpovedali na všetky moje naivné otázky. O pár dní mi navyše ešte zazvonil telefón a operátorka zisťovala, či je s práčkou všetko v poriadku a či som bol spokojný so službami technikov - do prieskumu som bol asi vybratý náhodne, ale aj tak ma touto dojemnou starostlivosťou dostali.
Čo mi vadí: Datartu trebárs v porovnaní s Nay trvalo neuveriteľne dlho, kým si všimol existenciu vynálezu nazvaného internet, a dodnes je jeho web chabý (špecialitkou pre fajnšmekrov je napríklad zobrazenie menu v mozille v pozadí ZA reklamným bannerom) a vôbec neumožňuje nákup cez internet, dúfam, že sa čo najskôr firma spamätá.

Chirurg na Kramároch

V zdravotníctve zatiaľ na prvý pohľad budovanie brandov až tak nefrčí, ale je to naozaj len zdanie - kde inde by malo byť dlhodobé budovanie dôvery voči nejakému poskytovateľovi služieb a jeho nepoškvrneného obrazu dôležitejšie, ako keď ide o zdravie?
Známym som pred dvoma rokmi asi pripadal ako blázon: "Áno, idem zajtra na operáciu, ale teším sa." Teda, nešlo o žiadnu serióznu operáciu, ale bol pri tom skalpel, lokálne umŕtvenie aj nejaká-tá krv, takže definíciu to spĺňa - skrátka vyberanie materských znamienok.
Ak vás nejaký podobný zákrok zahŕňajúci skalpel čaká, skúste chirurga Jozefa Sedláka na Kramároch - okrem toho, že je profesionál vo svojom fachu, ho zaujíma aj PODSTATA vašej choroby (to mi pripadá u chirurga fascinujúce, keďže traja ostatní chirurgovia, ktorých som ja doteraz stretol, boli všetci brutálni mäsiari) - robí aj niečo ako psychoterapiu, predpisuje homepatiká a navyše - podporuje reformu zdravotníctva! :-) Navyše má sestričku, ktorá vás chytí za ruku presne v tom správnom momente, keď sa k vám skalpel priblíži bližšie, ako by vám bolo za normálnych okolností milé.
Ordinácia nevhodná len pre bigotných antikresťanov, na stene visí kríž a v čakárni citáty z biblie a všelijaké veci o láske. Nemilitantní pohania, ako som ja, sa tam však aj vďaka nim budú cítiť dobre.
(P.S. z lekárov viem odporučiť ešte jedného gastroenterológa v Nových Zámkoch)

Hľadám
Sú aj ďalšie značky, ktorým som už zveril značné peniaze, ale ešte neviem posúdiť, či to bolo dobre: najmä Česká poisťovňa a Ford Focus :-)
A ďalšie oblasti, kde úplne tápem a potreboval by som radu, najmä: dobrý obvodný lekár v Bratislave (najlepšie Karlovka), poctivý autoservis v Bratislave, krajčírstvo, dobrý kožný lekár...
Som zvedavý na vaše skúsenosti.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Nejaké nové miliardy pre Erdogana by sa mali nájsť

Ešte jedna hystéria má predpoklady vypáliť aj škaredšie než v 2015.


Už ste čítali?